Dzieciństwo i rodzinne korzenie Jakuba Gąsowskiego
Jakub Gąsowski przyszedł na świat 27 sierpnia 1995 roku w Warszawie jako syn znanych aktorów – Hanny Śleszyńskiej i Piotra Gąsowskiego. Jego rodzice poznali się na deskach teatru, a później wspólnie występowali w popularnym serialu komediowym „Daleko od noszy”. Nic więc dziwnego, że młody Gąsowski od najmłodszych lat przejawiał zainteresowanie aktorstwem. Już jako ośmiolatek zadebiutował na małym ekranie, grając epizodyczną rolę w serialu „Na Wspólnej” (2003). Trzy lata później pojawił się w produkcji „Ale się kręci” (2006), gdzie wcielił się w postać Rafała.
Trudne początki kariery aktorskiej
Mimo że Jakub Gąsowski wychowywał się w artystycznej rodzinie, jego droga do zawodu aktora nie była usłana różami. Dwukrotnie próbował dostać się do szkoły teatralnej, ale za każdym razem spotykał się z odmową. Nie poddał się jednak i w końcu został przyjęty na Wydział Aktorski Akademii Teatralnej w Warszawie, którą ukończył w 2020 roku. Jego determinacja pokazała, że talent i ciężka praca mogą pokonać nawet największe przeszkody.
Powrót na scenę i pierwsze znaczące role
Po ponad dziesięcioletniej przerwie Jakub Gąsowski powrócił na ekrany w 2017 roku, grając harcerza w filmie „Czuwaj”. Prawdziwy przełom w jego karierze przyniosła jednak rola Szymona Strzeleckiego w drugim sezonie serialu „Belfer” (Canal+). To właśnie ta kreacja zwróciła na niego uwagę krytyków i widzów. W tym samym czasie rozwijał również swoje umiejętności dziennikarskie, współpracując z programem „Dzień dobry TVN”.
Rozwój kariery: od dubbingu po Hollywood
W 2018 roku Jakub Gąsowski spróbował swoich sił w dubbingu, podkładając głos w filmie „Ant-Man i Osa”. Równocześnie dołączył do obsady spektaklu „Akt równoległy” w Teatrze Capitol, gdzie udowodnił, że równie dobrze czuje się na scenie, jak przed kamerą. W kolejnych latach pojawiał się w serialach „Echo serca” i „Na dobre i na złe” , a także zadebiutował na dużym ekranie w krótkometrażowym filmie „II. koncert na wiolonczelę i orkiestrę”.
Prawdziwym krokiem milowym w jego karierze okazała się rola w oscarowym filmie „Prawdziwy ból” (2023), gdzie wystąpił u boku takich gwiazd jak Kieran Culkin i Jesse Eisenberg. Choć jego postać pojawiła się tylko na kilkanaście sekund, był to ważny moment w jego aktorskiej drodze.
Życie prywatne i relacje z rodziną
Jakub Gąsowski jest nie tylko utalentowanym aktorem, ale także kochającym synem i bratem. Jego ojciec, Piotr Gąsowski , zawsze wspierał go w artystycznych dążeniach, choć – jak sam przyznaje – stara się hamować nadmierny entuzjazm syna, by uniknąć rozczarowań. W 2020 roku, gdy Jakub ukończył studia, Piotr napisał na Instagramie: „Wiele mi w życiu nie wyszło, ale dzieci mi wyszły. Synku! Jestem z Ciebie cholernie dumny”.
Najnowsze projekty i plany na przyszłość
W ostatnich latach Jakub Gąsowski coraz śmielej porusza się między teatrem, filmem i telewizją. W 2021 roku zagrał w komedii „Listy do M. 4” oraz w filmie „Jak zostać gwiazdą”. Rok później pojawił się w aż trzech produkcjach: „Parada serc” , „Orzeł. Ostatni patrol” i „Gorzko, Gorzko!”. Obecnie można go oglądać w serialach „Echo serca” i „Na dobre i na złe” , gdzie wciela się w kluczowe postaci.
Aktor nie ogranicza się jednak tylko do grania – próbuje również sił jako producent teatralny i reporter. W 2025 roku planuje wystąpić w koncercie „Jakub Gąsowski śpiewa Sinatrę” , który odbędzie się z okazji Dnia Kobiet w Warszawie.
Ciekawostki o Jakubie Gąsowskim
W 2023 roku Jakub Gąsowski wziął udział w programie „Twoja Twarz Brzmi Znajomo” , gdzie wcielał się m.in. w Freda Dursta, Eda Sheerana i Andrzeja Zauchę. Choć zajął ostatnie miejsce, udowodnił, że ma talent nie tylko aktorski, ale też wokalny.
Inną mało znaną ciekawostką jest fakt, że początkowo miał wystąpić w osiemnastej edycji programu, ale wycofał się, gdy jego ojciec zrezygnował z prowadzenia show. Ostatecznie pojawił się w edycji dziewiętnastej, gdzie dał się poznać z zupełnie innej strony.
Jakub Gąsowski to aktor, który łączy w sobie tradycję rodzinną z nowoczesnym podejściem do zawodu. Jego kariera dopiero się rozwija, ale już teraz widać, że ma przed sobą świetlaną przyszłość.

Nazywam się Damian Cebrowski i jestem autorem artykułów na stronie mamaipapawpraktyce.pl. Piszę o tematach, które są bliskie każdemu rodzicowi, starając się przekazać praktyczne porady, inspiracje oraz cenne wskazówki.